Rīgas plānošanas reģiona (RPR) attīstības vīzija “atslēgas vārdos” ietver galvenās reģionu raksturojošās iezīmes – cilvēki, vērtības, vieda attīstība, izcilības, Rīga kā metropole, mobilitāte un attīstības telpu dažādība.
Reģiona attīstības idejas tiek balstītas “Viedā reģiona” sapratnē, kas sevī iemieso vīzijai atbilstošo – vēlamo Rīgas reģiona nākotnes stāvokļu sasniegšanu plānošanā un darbībās, kurās pastāvīgi jāietver trīs stratēģiski nozīmīgās tēmas – kvalitāte, vieda attīstība un Rīgas metropoles loma.
Kvalitāte
Rīgas reģiona attīstības vīzijas redzējumu vienoti raksturo galvenā nākotnes situācijas pazīme – kvalitāte. Vīzija definē kvalitātes aspektus kā būtiskākās Rīgas reģionu raksturojošās iezīmes situācijā ap 2030.gadu. Tās ilgtspējīgas attīstības ceļā paredzēts uzturēt, stiprināt vai radīt.
Līdz ar to – Rīgas reģiona attīstības vispārējais mērķis ir visas dzīves jomas cauraudoša kvalitāte, kas kļūst par cilvēcīgi pievilcīgu, efektīvu, atvērtu, tolerantu un konkurētspējīgu pasaules telpā. Vispirms tas attiecas uz cilvēka dzīves un sociālās dzīvesvides kvalitāti, kā arī uz saimnieciskās darbības un produktu kvalitāti un fiziskās telpas kvalitāti.
Vieda attīstība
Vieda attīstība ir kvalitāti veidojošās darbības, kas balstās uz zināšanām, gatavību pārmaiņām, kultūrā, tolerancē sakņotu aktivitāti, vietas un globālo procesu respektēšanu. RPR Ilgtspējīgas attīstības stratēģija 2030 ir vērsta uz cilvēka un sabiedrības labklājības pieaugumu, kas balstīts uz:
- pro-aktīvu, iniciatīvas veicinošu, jaunradošu attīstību, kas raksturo reģiona lomu pozitīvu izmaiņu sasniegšanā;
- elastīgu, reaģētspējīgu attīstību, kas veido arī pamatu reģiona attīstības ilgtspējībai.
Rīgas metropole un izcilība
Rīgas metropoles areāls ir kvalitātes veidojošais virzītājspēks, kas spēlē izšķirošo lomu Latvijā, ieņemot dinamiski redzamāko lomu Baltijā, esot tās galvenā vienojošā metropole vairākās izcilības jomās. Baltijas jūras baseina reģiona mērogā izcilības jomas ir informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT), biotehnoloģijas, radošās industrijas, unikālu produktu un pakalpojumu radīšana, inovatīva pārvaldība, urbānās dzīvesvides kvalitāte, piepilsētas – zaļo un ūdens telpu mijiedarbība.
“Viedā reģiona” attīstības redzējums tiek pausts RPR teritorijas attīstības plānošanas dokumentos – RPR Ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2030 un RPR Attīstības programmā 2022-2027.
Rīgas kā galvaspilsētas reģions koncentrē valsts politikas, ekonomikas un kultūras attīstības virzošo lomu. Pašlaik Rīgas plānošanas reģiona 9 pašvaldības veido daudzveidīgu, pēc lomas atšķirīgu administratīvo teritoriju mozaīku. Rīga ar pieguļošo teritoriju loku veido izteiktu metropoles areālu, kas pārsniedz plānošanas reģiona administratīvās robežas un tā ietekme ir jūtama visā Latvijā. Rīgas plānošanas reģionā, vispirms pateicoties Rīgai, tiek radītas vairāk kā 2/3 no vērtību apjoma Latvijas ekonomikā. No reģiona kopējās ekonomiskās jaudas viedokļa, galvaspilsētā un tās apkārtnē ir koncentrēts liels potenciāls, lai ieguldījumi un jaunas pieejas uzņēmējdarbības, izglītības un pētniecības sasaistē radītu būtiskas kvalitatīvas pārmaiņas.
Lai īstenotu RPR Ilgtspējīgas attīstības stratēģiju 2030 ir noteikti komplekso risinājumu jeb „mezgla” projektu areāli un vietas, kas ataino prioritāro – reģiona galveno attīstības risinājumu lokalizāciju. Tie ir objekti un teritorijas, kuros prioritāri paredzami speciāli plānošanas un projektēšanas pasākumi – projektu izstrāde iespēju izmantošanai, pretrunu risināšanai un piesaistot jaunas attīstības nodrošināšanai nepieciešamos investīciju resursus.
Rīgas plānošanas reģionam ir īpaša un nākotnē būtiski stiprināma loma starptautiskā telpā, vispirms Baltijas jūras baseina reģionā. Par lielu attīstības dzinējspēku ne tikai pašam Rīgas plānošanas reģionam, bet arī visai Latvijai daļēji kalpo, bet nākotnē arvien vairāk izmantojama ir Rīgas kā starptautiska līmeņa metropoles reģiona potenciāls.
Rīgas plānošanas reģiona attīstības priekšnosacījumus Baltijas jūras reģiona kontekstā veido zaļā vide, radošās industrijas, informācijas tehnoloģiju attīstība, svešvalodu zināšanas. Tas paver iespējas zināšanu ietilpīgu ražotņu attīstībai, kas balstās uz ķīmijas tehnoloģijām un veselības tūrismu.
Rīgas metropole ieņem stabilu vietu Baltijas jūras reģiona lielāko metropoļu vidū, tomēr iedzīvotāju skaita un ekonomiskās jaudas ziņā atpaliek no vadošajām metropolēm – Stokholmas un Helsinkiem. Rīgas metropole ar savu centrālo novietojumu iemanto ievērojamu potenciālu Baltijas valstu mērogā, konkurējot un vienlaicīgi sadarbojoties ar Tallinu un Viļņu, kas pēdējā desmitgadē uzrāda labākus izaugsmes rādītājus. Situācijas uzlabošanai nepieciešama ciešāka sadarbība un straujāka integrācija Skandināvijas tirgos, nostiprionot Rīgas metropoles lomu Ziemeļeiropā.