Latgales viesmīlība pieredzes apmaiņā
Septembra beigās projekta “Uzņēmējdarbības atbalsta vides attīstība reģionos” SMEPRO-REG (Nr. LVIII-056) ietvaros tika rīkots jau trešais pieredzes apmaiņas brauciens Latvijas plānošanas reģionu uzņēmējdarbības atbalsta speciālistiem, kas šoreiz norisinājās Latgalē.
Trešdiena, 20. septembris. Sākums Rekovas dzirnavās, grūbu, pupu un zirņu pusdienas pie Z/s “Kotiņi” saimnieces, turpinājums uzņēmuma teritorijā, kur saimnieces vīrs fokusējas uz graudu audzēšanas un apstrādes tehnoloģijām. Kā nākošā pieturvieta Malnavas koledža, kas ir daļa no LBTU. Koledžas direktore pastāstīja par piedāvātajām mācību programmām un statistiku, kad uzzinājām, ka automehānika ir pieprasītākais mācību virziens, bet lauksaimniecība un lopkopība mazāk. Apskatījām telpas un izglītības aprīkojumu, siltumnīcu, mehāniķu darbnīcu, lauksaimniecības tehniku. Pēc tam viesojāmies saimniecībā “Mežvidi”, kur vadītājs paskaidroja, kā tomātu audzēšanas uzņēmums nodarbojas ar inovācijām un risina dažādas augkopības problēmas ar diezgan unikālām metodēm. Pieredzes apmaiņa ar ārzemju kolēģiem – Somija, Beļģija, Nīderlande utt. Vakarā ierašanās naktsmītnē “Zaļā sala” netālu no Rēzeknes, kur saimnieki izceļas ar siltu sagaidīšanu un brīnišķīgu maltīti gan vakariņās, gan brokastīs.
Ceturtdiena, 21. septembris. Sākām dienu “Griķu rezidencē” (zīmols “Griksi”) kur ražota griķu produkcija ģimenes biznesā – batoniņi, muslis un kotlešu maisījums, milti, makaroni un zaļie griķi. Turpinājums Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijas inženierzinātņu fakultātē, ar iespēju apskatīt programmēšanas telpas, studentu darbus, kā arī metālapstrādes un inženierijas darbnīcas. Skolu plānots apvienot ar RTU 2025. gada pavasarī, kas radīs jaunus izaicinājumus un arī sniegs jaunas iespējas.
Nākošā pietura braucienā bija kafijas grauzdētava “Kuup”, kur ar mīlestību grauzdēta, moderna kafija tiek pasniegta ar Latgales māju sajūtu. Savukārt pēc kafijas devāmies uz Aglonas maizes muzeju, kur saimniece Vija ar īstu iedvesmu un mīlestību dalījās ar Latgales maizes stāstiem, cienāja ar īstām pusdienām Latgales stilā, un iepriecināja ar sirds siltumu un aizrautību pret savu amatu. Dienas noslēgumā SIA “Varpa” kā spēcīgs kokapstrādes uzņēmums tikai 2km no Baltkrievijas robežas dalījās ar savu unikālo stāstu un demonstrēja ražošanas procesu. Nakšņošana kompleksā “Vīrogna”, brīnišķīgā meža ielokā ar burvīgu skatu uz ezeru.
Piektdiena, 22. septembris. Pēdējā diena sākās uzņēmumā “Regula Baltija”, kur reģionu pārstāvjus pārsteidza uzņēmuma unikālā niša, apmēri un starptautiskā ietekme. Uzņēmuma vadītājs iepazīstināja ar viņu ražoto augstākās klases produkciju un prestižo ražotne ar nesalīdzināmi augsta līmeņa iekārtojumu. Tālāk – “Inženieru arsenāls” Daugavpils cietoksnī. Pavisam nesen, pirms 4 mēnešiem atvērts muzejs ar dažādu nozaru muzeja eksponātiem par Daugavpils vēsturi, tajā skaitā 19. gs. inženieru materiāliem un darbarīkiem, pagājušā gadsimta beigu VEF ražotiem radio, TV, plašu atskaņotājiem u.c. iekārtām, kā arī muzeja krājumā atrodamiem padomju laika un rietumvalstu retro auto. Kā pēdējā pietura bija ieplānots Daugavpils inovāciju centrs – fantastiska, aizraujoša vieta gan bērniem, gan pieaugušajiem. Šeit ar ļoti interaktīvām aktivitātēm un uzdevumiem apmeklētājiem iespējams apgūt gan bioloģijas, gan fizikas, ķīmijas un inženierijas pamatprincipus STEM jomā.
Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta vides attīstība reģionos” SMEPRO REG (Nr. LVIII-056) tiek īstenots Pārrobežu sadarbības programmā 2014.-2020. gadam.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Rīgas Plānošanas reģions, un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.
Ieraksti komentāru
Vēlies pievienoties diskusijai?Droši - atstāj savu komentāru!