Spīts un radošums – vidzemnieku veiksmes kods

No 11.-13. oktobrim Rīgas plānošanas reģiona pārstāvji kopā ar Uzņēmējdarbības speciālistiem no Mārupes, Ādažu un Ropažu novadiem piedalījās ceturtajā projekta “Uzņēmējdarbības atbalsta vides attīstība reģionos” SMEPRO REG (Nr. LVIII-056) pieredzes apmaiņas braucienā uz Vidzemi. Trīs dienu laikā iepazināmies ar uzņēmējdarbības atbalsta vidi Vidzemē, kā arī apmeklējām dažādu nozaru uzņēmējus.

Pirmā pieredzes apmaiņas diena sākās Alūksnē, kur apmeklējām Alūksnes biznesa staciju. Iedvesmojošs un pārliecinošs bija Alūksnes pašvaldības Plānošanas un attīstības nodaļas pārstāves stāstījums par šī projekta attīstību, radot Biznesa staciju – vietu vairākiem uzņēmējiem, kas apliecināja pašvaldības un uzņemēju izkdienā veidotu sadarbību. Šeit top vietējais alus Alūksnes alus darītavā, arī Alūksnes ezera zušu produkcija “Pirāta kūpinājumos”, ražo keramikas un miksētu materiālu interjera dizaina priekšmetus, sniedz grafiskā dizaina un vizuālās reklāmas ražošanas, drukas un montāžas pakalpojumus uzņēmumā “IMPRESS Print”. Vispārliecinošākais bija pašu uzņēmēju stāsts par sava biznesa ceļu un šīs vietas izvēli, kur visvairāk sajūsmināja viņu spēja atrast risinājumu pat bezcerīgās situācijās: “Vispirms saku “Jā”, tad domāšu, ko darīt”.

Tiem, kas pirmo reizi redzēja, kā pie stacijas “Alūksne” pieripo leģendārais šaursliežu bānītis “Gulbene-Alūksne” – vienīgais regulāri kursējošais šaursliežu vilciens Baltijā – sajūsmu netraucēja pat lietus. Iepazīšanās ar Alūksnes bānīša staciju, kur multimediālā ekspozīcijā, kas ierīkota vēsturiskajā un atjaunotajā Alūksnes dzelzceļa stacijas bagāžas šķūnī, bija iespējams doties virtuālā un mūsdienīgā ceļojumā. Tālāk ceļš veda uz Madonu, kur bija iespēja iepazīties ar ģimenes uzņēmuma stāstu par sava biznesa, mājas vīna ražošanu, tapšanu un attīstību, kas balstās noturīgās ģemenes tradīcijās. Pārliecinājāmies, ka šāda mazā biznesa vieksme ir ne tikai labā produktā, bet stāsta un atbilstošas vides izveidē, radot vakara sarunu vietu “Domu pietura”.

Madonas uzņēmējdarbības šūpulis, neapšaubāmi, ir LIAA Madonas biznesa inkubators, kura paspārnē ir radušies jau tagad zināmi vietējie uzņēmumi kā SIA “Timber ART”, ko apmeklējām dienas otrā pusē. Madonas pilsētas pašvaldības atbalsts uzņēmējdarbībai gana dāsns: gan infrastruktūras izveide uzņēmējiem, gan mazie grantu projekti, gan projekti jauniešiem, kas veicina darba prasmes un karjeras izvēli.

SIA “Timber ART” sagaidīja ar koka smaržu un simpātiskiem modeļa māju demomodeļiem. Uzņēmumā lepojas ar lielo eksportu, tomēr atzīst, ka šobrīd nozarē ir liela konkurence, un kļūst grūtāk noturēt savu pozīciju. Tomēr tagad arī Latvijas tirgū šīs bēves ir pieprasītas, jo gaumīgas, kvalitatīvas un ar demokrātisku cenu.

SIA Letari pārsteidza ar saviem mazajiem izmēriem – gan cilvēkresursu, gan telpu ziņā. Un tomēr šeit ražo gardus un uzturvērtībām bagātus tradicionālo čipsu aizstājējus – “O’byte snacks”. Uzņēmums ir radījis sešus čipsu veidus – no lēcām, brūnajiem rīsiem un kartupeļiem. Ražošanas laikā čipsi tiek piepūsti, nevis cepti eļļā, kas ir daudz uzrunājošāks čipsu lietotājiem – mazāk taukvielu un sāls!

Tālāk devāmies uz ļoti lielu un nopietnu uzņēmumu SIA “Baltic Block”, kas ražo kompozītblokus un palešu kājiņas. Produkta tapšanā  salīdzinoši lēts izejmateriāls kļūst par augstas kvalitātes preci. Uzņēmums lepojas ar savu bezatlikuma ražošanu, jo nekas no koka netiek izšķērdēts – viss tiek pārvērsts enerģijā, kas dod siltumu ne tikai rūpnīcai, bet arī apkārtējām mājām.

Ļoti iedvesmojoša bija iepazīšanās ar konceptviesnīcu un radošo kvartālu “Zeit”, kas radies, jaunu dzīvību dodot vecās Līgatnes papīrfabrikas mājām. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Marģers Zeitmanis klātesošajiem pastāstīja par tā izveides ieceri un interesanto realizācijas procesu. Ir radīta ne tikai interesanta vieta, kur notiek dažādi kultūras un atpūtas pasākumi, bet daudz domāts par vides pieejamības jautājumiem, iespēju atbraukt ar četrkājainiem draugiem, kur galvenais ir funkcionalitāte un dizains.

Cēsīs iepazināmies ar koprades māju “Skola6”, kas ir gan atvērta tikšanās vieta, gan radošo un digitālo industriju centrs – vieta mākslinieku darbnīcām un kopā strādāšanai. Turklāt šeit strādā pēc iniciatīvas “Jaunais Eiropas Bauhaus” vērtībām – ilgtspēja, iekļaušana un skaistums. Centra vadītāja pastāstīja arī par otru ieceri, īpašu projektu – Cēsu neredzīgo kvartālu, kam jātop par iekļaujošu, darbīgu un skaistu vietu visiem iedzīvotājiem.

Pasaules latviešu mākslas centrā ne tikai iepazināmies ar centra direktora stāstījumu par šī centra izveidi un nozīmi, bet arī izspēlējām “SMEPRO” projektā izstrādāto interaktīvo spēli, kur varējām pārbaudīt gan savas debatēšanas, gan argumentācijas prasmes, iejūtoties gan biznesa atbalsta speciālistu, gan pakalpojuma saņēmēju ādā.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Rīgas Plānošanas reģions, un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.

0 komentāri

Ieraksti komentāru

Vēlies pievienoties diskusijai?
Droši - atstāj savu komentāru!

Leave a Reply

Your email address will not be published.